201705.11

Replika na tekst płk. Grzegorza Małeckiego „Bezgłowe służby”.

Kategoria Komentarze

Replika na tekst płk. Grzegorza Małeckiego „Bezgłowe służby”. Portal rp.pl 7 maja 2017 opublikował artykuł pt. Bezgłowe służby. Postanowiłem skomentować niektóre oceny i postulaty. W zasadzie tylko te, co do których – jako długoletni oficer wywiadu – nabrałem wątpliwości. Artykuł Grzegorza Małeckiego liczy 18 akapitów i dostępny jest TUTAJ. Komentuję je poczynając od drugiego. I…

201703.13

Wyciek “Vault7” – Wikileaks

Kategoria Komentarze

Wyciek “Vault7” – WikiLeaks 7 marca 2017 roku na portalu WikiLeaks opublikowano „zbiór dokumentów” pod nazwą Vault 7 pochodzących rzekomo z komórki CIA, przez niektórych określanej jako „Cyber Intelligence Agency”, zajmującej się wykorzystaniem urządzeń znajdujących się pod kontrolą komputerów do realizacji działań wywiadowczych. W Internecie są już dostępne pierwsze wyniki analiz „wycieku”, jednak nie można…

201703.03

Czy USA nadal ufają Europie?

Kategoria Komentarze

Czy USA nadal ufają Europie? Współpraca wywiadów krajów członkowskich NATO jest jednym z podstawowych filarów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Służby mają dbać o bezpieczeństwo Sojuszu, ludności cywilnej krajów członkowskich, walczyć z terroryzmem, sygnalizować politykom, o ile chcą słuchać, o grożących niebezpieczeństwach. Współpraca w ramach NATO stanowi niezwykle skuteczne źródło informacji dla służb tych krajów, które mają o…

201702.13

Nowa żelazna kurtyna

Kategoria Komentarze

Nowa żelazna kurtyna The world is closing in, Did you ever think that we could be so close, like brothers? The future’s in the air I can feel it everywhere blowing with the wind of change. Scorpions 27 lat minęło od chwili, gdy Klaus Meine, wokalista zespołu Scorpions, napisał piosenkę Wind of Change. Piosenkę, która…

201701.12

Quo Vadis Polonia?

Kategoria Komentarze

Quo Vadis Polonia? Czy naprawdę Polakom na Litwie bliżej do Moskwy niż Wilna i Warszawy ? 1. Z badań społecznych przeprowadzonych w 2016 roku na Litwie wynika, że tamtejsi Polacy pozytywnie zareagowali na lata rosyjskiej propagandy. 2. Błędy litewskiej polityki wymierzone w polską mniejszość wpychają jej część w orbitę interesów Kremla. 3. Brak sensownej polityki wschodniej Warszawy…